Ozvěny z Frankfurtu

Letošní veletrh ProLight+Sound v německém Frankfurtu je za námi. Mnozí tradiční vystavovatelé na veletrhu chyběli, jiní naopak ukázali, jak silná je jejich pozice na trhu.

My vám přinášíme výběr zajímavých novinek a obrázků, jak letošní Frankfurt zachytil náš objektiv.

L-Acoustics

Hned na úvod se podíváme ke stánku L-Acoustics, kde zaslouženou pozornost přitahoval zbrusu nový a jedinečný colinear source systém Syva. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o poměrně standardní column speaker. Při bližším prozkoumání technických specifikací zjistíte, že jde v podstatě o úplně nový typ boxů, který na trhu nemá konkurenci. Bere si to nejlepší z technologie WST line array K2 a přenesené do líbivého, elegantního designu v kompaktním plug and play provedení. O nízké frekvence se u systému Syva stará basovka Syva Low, posouvající LF konturu systému na 40 Hz. A pokud je potřeba jít ještě níže, na řadu přichází infra subwoofer Syva Sub. Ten disponuje velmi výkonným 12" wooferem s velkou výchylkou založený na technologii KS28 a umožňuje rozšířit spektrum nízkých frekvencí až k 27 Hz.

U L-Acoustics ještě chvíli zůstaneme. Na stánku francouzského výrobce se totiž objevila ještě jedna revoluční novinka, speaker procesor s označením P1. Toto 1U zařízení v sobě kombinuje analogové a AES/EBU vstupy, transformuje audio signál na protokol AVB, jemuž rozumí zesilovače LA12X a případně i LA4X. 16 audio kanálů pak do zesilovačů běží přímo po ethernetovém kabelu. A to není vše, dále přináší čtveřici mikrofonních vstupů, kam je možno rovnou připojit měřicí mikrofony a intuitivně přímo přes LA Network manager změřit a následně nastavit celý systém. Práce systémových techniků nikdy dříve nebyla jednodušší a přímočařejší.

DiGiCo

U DiGiCo také rozhodně bylo na co koukat. Představena byla velmi očekávaná remote aplikace pro konzole řady S, tedy S21 a S31. Intuitivní ovládání je možné tradičně pomocí iPadu připojeného ke společné wifi síti s konzolí, jak už známe z konzolí řady SD. Vzdálené ovládání funguje od verze software 1.4. Pokud ji ještě ve svém S-ku nemáte, ozvěte se nám.

Konzoli SD12 s kódovým názvem Project Vulcan jsme představili již v lednu, kdy DiGiCo oslavilo 15 let své existence. Od té chvíle ji můžete vidět i na živo na našich roadshow nebo v našem demoroomu. Na veletrhu ve Frankfurtu se k ní však kvůli velkému zájmu návštěvníků prakticky nešlo dostat. Osiřela jen ve chvíli, kdy na stánku DiGiCo otevřeli bar a konzoli zakryli dust coverem.

Další velkou novinkou bylo představení zbrusu nové mikrofonní vstupní karty určené do SD-Racku. Přináší 32-bitové vzorkování, dvojitou konverzi, kdy audio signál putuje až k převodníkům v plné symetrii a dosahuje dosud naprosto nedostižných parametrů odstupu signálu od šumu, dynamického rozsahu a čistoty přednesu. A že se jedná o něco opravdu výjimečného nemusíme ani zdůrazňovat.

Pozornějším návštěvníkům jistě neunikl chystaný inovovaný engine pro SD7 nazvaný Quantum 7. Kromě dechberoucích technických specifikací mimo jiné také nabídne dvojici DMI rozhraní, známé již z S série nebo SD12, novinky z řady SD. Variabilita možností konektivity se tak dostává na další úroveň.

Integrace Waves Soundgrid byla společným jmenovatelem většiny výrobců mixážních konzolí. DiGiCo je v tomto odvětví zkušeným matadorem. Nově DiGiCo představilo API, kdy bude možné propojit ovládání externího Multiracku a konzole tak, jak jsou uživatelé zvyklí ve stávajícím režimu, kdy je Multirack součástí ovládacího rozhraní konzole. My máme výhradní zastoupení v ČR nejen pro Waves, ale i MGB/MGO rozhraní DiGiGrid, umožňující propojit libovolné MADI zařízení se Soundgrid sítí.

ChamSys

Velké věci se děly i v segmentu osvětlovací techniky. Velmi rušno bylo například u britského výrobce skvělých osvětlovacích pultů ChamSys, kde došlo ke třem zásadním událostem: spojení ChamSys s americkým výrobcem Chauvet, zisku prestižního ocenění PIPA Awards za MQ500 Stadium jako nejlepšího produktu roku v kategorii řízení osvětlení a představení nového playback wingu právě pro pulty MQ500.

Multifunkční MagicQ Stadium Wing je designově i funkčně řešený jako doplněk MaqicQ MQ500 Stadium. Nabízí celkem 30 playbacků (15 s fadery, 15 s execute tlačítky) a 4 přizpůsobitelné otočné execute enkodéry. Dominantou ovládacího panelu je vestavěný 15“ Full HD multidotykový displej s nastavitelným pozorovacím úhlem. Na zadním panelu najdete 4 DMX výstupy, USB port se zamykacím konektorem Neutrik a DVI konektor pro připojení vestavěného displeje k DVI video výstupu pultu. Ochranu proti výpadkům napájecího napětí zajišťuje vestavěná baterie UPS. Wing je kompatibilní s MagicQ Stadium MQ500 a MQ80.

Philips Entertainment

Na stánku Phillips Entertainment byl k vidění především Vari*Lite VLZ Spot. První zástupce z nové řady VLZ, kde nebude chybět ani Profile a Wash. Vysoce svítivý LED zdroj produkuje přes 7" přední čočku ohromujících 25 000 lumenů. Důvěrně známý CMY-CTO míchací systém pak vytváří ohromující barvy bez znatelných přechodů. Mezi další vlastnosti, umožňující light designérům vytvářet úžasné barevné scény patří color shake a ovládání barevných kotoučů. Ostření s širokým rozsahem je možno ovládat s 16-bitovým rozlišením, a nechybí 3-cestné ovládání frostu.

Posledním přírůstkem do rodiny studiových televizních svítidel Strand Lighting jsou LED fresnelky 200F a 400F. Oba modely poskytují velmi přirozené teplé světlo s pokročilým plynulým dimmerem.

Mezi předváděnými svítidly nemohl chybět ani velmi výkonný Vari*Lite VL6000 Beam, který si už našel své místo i na vystoupení Lady Gaga na Superbowl Halftime Show nebo Metallicy na udílení cen GRAMMY.

Audio-Technica

Na stánku Audio-Technica byl největším lákadlem AT5047, novinka po boku vokálního AT5040 a nástrojového AT5045.

AT5047 je založen na designu se čtyřmi obdélníkovými membránami, podobně jako AT5040. Jedná se o kardioidní kondenzátorový mikrofon s transformátorovým výstupem. Poskytuje znatelně jemný zvukový projev i při vysokém SPL bez rizika přebuzení mikrofonních předzesilovačů konzole. Díky své schopnosti poradit si s vysokým dynamickým rozsahem, hodí se prakticky na cokoliv od bubínku, přes hlasité vokály, kytarová komba po dechové nástroje.

Stejně, jako celá série 50 je i AT5047 ručně vyráběná z hliníku a bronzu s vnitřním tlumením oddělujícím kapsli od zbytku těla mikrofonu. Elegantní držák AT8480, jež je součástí balení AT5047 navíc zajišťuje perfektní izolaci od ostatních nechtěných zvuků a vibrací okolí.

Související produkty

Syva je patentovaný Colinear source systém určený pro aplikace se středním dosahem. Je navržen pro profesionální ozvučení i do high-tech obytných prostorů s požadavkem na perfektní přednes a vysoký akustický tlak v kombinaci s elegantním vzhledem.

Top produkt

Analogová mikrofonní 32-bitová vstupní karta určená pro použití se stageboxem SD-Rack je vybavená nově vyvinutými mikrofonními předzesilovači navrženými přímo Johnem Stadiusem, duchovním otcem FPGA enginu, a přináší naprosto transparentní a krystalicky čistý převod vstupního signálu.

Zbrusu nová kompaktní digitální konzole projektu Vulcan.

ProSoundWeb Readers' Choice 2016

Cenově dostupný, uživatelsky přívětivý digitální mixážní pult kompaktních rozměrů, bez jakýchkoliv kompromisů ve zvuku, výkonu, zpracování nebo ergonomii. Plně využívá možností Stealth Digital Processing™.

Když byla odhalena S21, všichni hned zbystřili. Ještě nikdy dříve se neobjevila konzole s takovou zvukovou kvalitou, výkonem, flexibilitou a zároveň tak kompaktní, že se vejde na zadní sedadla vašeho auta! Prorazila svými dvěma vícedotykovými displeji, 21 fadery a bohatými I/O schopnostmi.

Doprodej

MagicQ Stadium Wing je poslední novinka série ChamSys Stadium, navržená pro zvýšení úrovně ovládání světelných show. MagicQ Stadium Wing má 30 Playbacků a 4 otočné enkodéry. Všech 30 Playbacků je nezávisle stránkovatelných jako 15 Fader Playbacků a 15 Execute Playbacků.

Philips Vari*Lite VL6000 Beam je revoluční, bohatě vybavené, extra výkonné svítidlo nejnovější generace pro vytváření výrazné světelné projekce v otevřeném prostoru. Byl navrhovaný jako světová jednička a ve své třídě definuje nový průmyslový standard.

Náš tip

Rozhraní DiGiGrid MGB umožňuje připojit libovolné zařízení vybavené MADI BNC do sítě SoundGrid. Umožňuje nahrávat, zpracovat pomocí Waves a SoundGrid kompatibilních pluginů nebo přehrávat až 128 kanálů ve vysoké kvalitě a to se super nízkou latencí 0,8 milisekund!