NAMM 2020 aneb horké novinky DiGiCo

Ve čtvrtek 16.ledna začal v Los Angeles veletrh NAMM 2020. A podle prvních vlaštovek to vypadá na akci, která bude doslova narvaná novinkami. Tak se pohodlně usaďte se seznamte se s nejnovější konzolí generace Quantum – Quantum 338, Quantum 5 a prvním hardwarem Klang pod taktovkou DiGiCo DMI-KLANG!

Quantum 338

Na veletrhu NAMM v Los Angeles si DiGiCo pro návštěvníky připravilo parádní podívanou. Právě tady totiž světlo světa spatřila nejnovější konzole DiGiCo – Quantum 338. Podobně jako Quantum 7 a Quantum 5 i nová Quantum 338 představuje obrovský skok vpřed ve výkonu a konektivitě. Nejnovější přírůstek generace Quantum s sebou přináší skvělé funkce a vylepšení se stejnou rychlostí provozu, na kterou si všichni uživatelé Quantum tak rychle zvykli. A to vše v menším, kompaktním formátu.

„Při vývoji technologie Quantum 338 jsme si chtěli být jistí, že uživatelům přineseme novou generaci konzole, která je v plné synergii s Quantum enginem,“ říká Michael Aitchison, vedoucí inženýr DiGiCo. „Naše oddělení výzkumu a vývoje se soustředilo zejména na zkušenosti uživatelů, brali jsme v potaz všechno, co jsme se během 20 let na trhu naučili. Zároveň jsme chtěli pokračovat v trendu, který jsme si oblíbili – kombinovat nové přístupy s něčím, co naši uživatelé důvěrně znají.“

Quantum 338 je založené na sedmé generaci FPGA, což znamená další rozšíření výpočetního výkonu. To uživatelům nabízí obrovské možnosti flexibility.

Disponuje 128 vstupními kanály s 64 sběrnicemi a matrixem 24×24, to vše samozřejmě s plným processingem. 17″ multidotyková obrazovka se vyznačuje vysokým jasem (1000 nit), s možností přepnutí do tmavého režimu. Na všech obrazovkách se zároveň zobrazují metry a tlačítka rychlého výběru.
Surface konzole disponuje 70 plně barevnými TFT displeji. 36 faderů o délce 100 mm jsou citlivé na dotek a jsou rozděleny do tří bank, navíc jsou k dispozici 2 uživatelsky přiřaditelné master fadery.

Součástí zadního panelu jsou mimo jiné ADC a DAC převodníky převzaté z dnes již legendárních modrých 32bitových karet. Na panelu najdete také šest samostatných, respektive tři reduntantní MADI přípoje, dvojici DMI slotů a vestavěné rozhraní UB MADI.

Standardní výbavou i nové Quantum 338 je Mustard Processing, Spice Rack, Nodal Processing a True Solo, které byly doposud výsadou pouze Quantum7 engine. K dispozici je 36 mono Mustard kanálových stripů.

Mustard processing můžete použít paralelně se standardním SD procesingem na kterémkoliv z kanálových stripů. Na vstupu channel stripu najdete Mustard Tube obsahující několik typů plně kontrolovatelných vymodelovaných analogových předzesilovačů. Díky Mustard processingu pak můžete využít čtyř pásmový parametrický Mustard ekvalizér, čtyři odlišné modely kompresorů z kategorie boutique a gate/ducker. 

Spice Rack vám umožňuje vložení až 8 přídavných procesorů na libovolný kanál do insertních bodů. Prvním z nich je Chilli 6 – šesti pásmový kompresor, který vám umožní plnou kontrolu nad všemi parametry. A to včetně DiGiCo unikátního a patentovaného release shape control. To znamená, že Chilli 6 je perfektní pro úpravu a tvarování vokálů a nástrojů, stejně tak jako pro precizní kontrolu nad definovanými frekvencemi.

„Celková architektura pultu je naprosto nová a my jsme z toho nadšení,“ říká Austin Freshwater, generální ředitel DiGiCo. „Pokud bych to mohl nějak zrekapitulovat a něco vyzdvihnout – vylepšili jsme transparentnost zvuku, přidali pár audio hraček, větší a jasnější multidotykové PCAP obrazovky, vylepšili vizuální zpětnou vazbu a vytvořili úplně novou architekturu pracovního prostředí!“

Quantum 5

Nová konzole Quantum 5 navazuje na obrovský úspěch Quantum 7– vlajkové lodi DiGiCo. Stejně jako Quantum 7 se engine Quantum 5 jednoduše vsune do stávajícího framu SD5. Se svými 37 fadery a třemi 15″ TFT obrazovkami, disponuje veškerými funkcemi Quantum processingu a napájením a připojením nového i stávajícího hardwaru.

Quantum 5 rozšiřuje SD5 na 450 kanálů při 96kHz vzorkování. Disponuje až 256 vstupními kanály se 128 sběrnicemi a 36×36 matrixem. Engine je vybaven 8 samostatnými, respektive 4 redundantními MADI přípojením, dvojicí DMI slotů (vícekanálové rozhraní DiGiCo) pro AoIP,s dalšími možnostmi připojení z široké škály karet DMI, plus vestavěné Waves a Optocore.

Dalším vylepšením Quantum je vysoce uznávaný nodal processing. Ten přináší monitorovým zvukařům bezkonkurenční možnosti kreativity IEM mixů. Nesmíme zapomenout ani na funkci True Solo díky které slyší přesně to, co umělci na jevišti. To vše v kombinaci se 48 kanály Mustard processingu a 12 Spice Racků, včetně pěkně ostrého Chilli 6.

Mustard processing je soubor kanálových stripů, které fungují paralelně se standardním Quantum kanalovým processingem. Každý Mustard strip poskytuje výběr ze dvou typů plně kontrolovatelných vymodelovaných analogových předzesilovačů, čtyři odlišné modely kompresorů z kategorie boutique a gate/ducker.

Spice Rack vám umožňuje vložit až 8 přídavných procesorů na libovolný kanál do insertních bodů. Prvním z nich je Chilli 6 – šesti pásmový kompresor, který vám umožní plnou kontrolu nad všemi parametry. A to včetně DiGiCo unikátního a patentovaného release shape control. To znamená, že Chilli 6 je perfektní pro úpravu a tvarování vokálů a nástrojů, stejně tak jako pro precizní kontrolu nad definovanými frekvencemi.

„Quantum 5 je logickým krokem kupředu jak pro nové, tak stávající uživatele SD5,“ říká generální ředitel společnost DiGiCo, Austin Freshwater. „Umožní jim totiž využívat všechny výhody veškerých funkcí Quantum a zároveň maximalizovat průběžnou návratnost svých investic.“

Quantum 5, je společně s novou konzolí Quantum 338, součástí generace Quantum, která se neustále rozšiřuje. Jako všechny konzole této řady i Quantum 5 naplno vyžívá sedmé generace FPGA technologie. Svým uživatelům přináší obrovský výkon, prakticky neomezenou konektivitu a bezkonkurenční flexibilitu.

DiGiCo a DMI-KLANG

Aby těch novinek nebylo málo, na NAMM 2020 DiGiCo oznámilo další novinku a to DMI-KLANG. Jde o rozšíření imerzivního in-ear monitoringu, který je možné nově namontovat přímo do konzolí DiGiCo, vybavených DMI sloty.

DMI-KLANG jde ve stopách již známého KLANG:fabrik. Jde vůbec o první hardware produkt od doby, kdy DiGiCo a KLANG spojili své síly. 

Generální ředitel DiGiCo Austin Freshwater říká: „Vzali jsme imerzivní jádro pro zpracování IEM z KLANG:fabrik a k jeho výpočtu jsme použili nejmodernější FPGA technologie. Jeden DMI modul tak dokáže zpracovat mix až 64 vstupů pro 16 muzikantů. To je doposud nejvyšší počet vstupů všech stávajících produktů KLANG. A úplně nejlepší na tom je, že se nám podařilo snížit latenci na čtvrt milisekundy!“

DMI-KLANG se přímo připojuje k vnitřnímu audio streamu konzole DiGiCo bez jakéhokoliv přídavného rozhraní. To umožňuje poslat jakýkoliv kanál z konzole do DMI-KLANG a do vrátit si pomocí Merge input imerzivní mix do Auxu. Díky propojení KLANG s DiGiCo konzolí pak monitorový zvukař pracuje ve svém standardním prostředí přitom využívá všech výhod a benefitů 3D in-earů.

Spoluzakladatel společnosti KLANG Pascal Dietrich novinku komentuje takto: „DMI-KLANG je pouze začátek nové řady produktů. Díky DiGiCo Orange Boxům a dalším dostupným I/O rozšiřujícím kartám, se KLANG může stát součástí téměř všech profesionálních digitálních mixážních konzolí.“

DMI karty podporují MADI (TP, BNC), Optocore, Dante a mnoho dalších digitálních formátů. Pomocí aplikace KLANG:app pak můžete mixovat na jakémkoliv tabletu, smartphonu, PC nebo Macu.

Související produkty

Náš tip

Quantum 338: O parník dál Novinka Quantum 338 pokračuje po vzoru Quantum 7 v udávání směru, kterým se bude ubírat audio mixing. Představuje obrovský skok kupředu ve výkonu, možnostech konektivity a v překvapivě kompaktním formátu.

Rozšiřující karty do slotů DMI umožňují přímé napojení zařízení DiGiCo na příslušné audio rozhraní. Kapacita DMI slotu je až 64 kanálů in a 64 kanálů out při vzorkovací frekvenci 96 kHz.