Kabát Open Air 2015 - Pohled z "druhé" strany

Stejně jako Kabát a jeho technická produkce s každým turné či megakoncertem posunují pomyslnou laťku vždy o kousek výš, i my jsme tentokrát chtěli nabídnout něco jiného, než jen okomentovaný výčet použité techniky. Zajímal nás především pohled do zákulisí – co obnáší samotná příprava a následná stavba tak obrovské scény, jaké problémy musí řešit systémoví inženýři a zvukaři, proč jsou jednotlivé komponenty tam kde jsou a spousta dalších, pro vás určitě zajímavých věcí. Vzali jsme tedy ještě novotou vonící reportážní fotoaparát, kameru a bezdrátový mikroport Audio-Technica System 10 a vyrazili na koncerty do Hradce Králové a Pardubic. Obě krásná slunečná odpoledne jsme strávili focením, natáčením a velmi zajímavým povídáním s hlavními členy technického a produkčního týmu – monitorovým zvukařem Alexandrem „Alexem“ Langrem, FOH zvukařem Marianem Starým, systémovým technikem Arnoldem Kasparim a technickým produkčním Martinem Litovem. Ti nás nechali nahlédnout do všech zákoutí monumentální stage a my jim za to mockrát děkujeme. Zvláštní dík patří zejména Alexovi Langrovi, který nám poskytl unikátní rozhovor přímo na naši kameru.

Obrázky z královehradeckého a pardubického koncertu si můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii.

Pár čísel ke Kabát Open Air Turné 2015

  • Celkem 12 koncertů pod širým nebem
  • Rozměry stage 74 m x 28 m (š x h), z toho více než třetinu zabralo pódium pro kapelu
  • Celkem asi 230 tun materiálu
  • Spotřeba elektrické energie řádově 1,5 MW (odběr cca jedné menší vesnice)
  • Stavba stage trvala 4 dny a podílelo se na ní celkem 96 lidí (stavělo se na 2 produkce)
  • Zvuk stavěli 4 technici s partou 12 brigádníků asi 4 hodiny
  • Turné zajišťovalo 31 kamionů, z toho 8 kamionů vezlo samotné lešení s podlahou, 1 a půl kamionu zvuk

Zvuk

60× L-Acoustics K2 (L a P cluster po 18 boxech, 2× outfill po 12 boxech)
40× L-Acoustics SB28
4× frontfill L-Acoustics KARA (v HK 6× L-Acoustics ARCS)
2× sidefill ve složení 4× L-Acoustics SB18 + 2× L-Acoustics ARCS
10× monitor L-Acoustics 115XT HiQ
1× drumfill L-Acoustics SB15P
51× L-Acoustics LA8

FOH mix

DiGiCo SD5 + DiGiCo SD Rack
DiGiCo SD Mini rack
Monitorový mix
DiGiCo SD8–24 + DiGiCo SD Rack
DiGiCo MINI-DIGIRack

Mikrofony

Earthworks M30 (měření na FOH, analýza přes software Relation Acoustics SMAART v7)
Earthworks SR30 (overheads, ride, Hi-Hat)
Audio-Technica ATM650 (snare)
Audio-Technica AE3000 (kytarové aparáty)
Audio-Technica ATM350 (violoncello v písničce Valkýra)

Sluchátka

Ultimate Ears UE11
Fisher Amps FA3
Audio-Technica M50

Související produkty

Pamatujete na D5 Live? SD5 je její moderní inkarnací; Pasuje přesně tam, kam dříve patřila D5, ale díky technologii Stealth Digital Processingu, Super FPGA technologii s plovoucí řádovou čárkou a množství nových možností nabízí mnohem více muziky.

DiGiCo SD8–24 – výkon, obratnost a srozumitelnost digitální mixáže DiGiCo s technologií Stealth Digital Processing™. Zmenšená verze konzole SD8.

Top produkt

K2 je 3-pásmový aktivní full-range element WST® line source systému s měnitelným zakřivením a nastavitelnou horizontální směrovostí. Obsahuje 4 vstupní sekce: 2 LF a 1 MF s jmenovitou impedancí 8 Ohmů a 1 HF s jmenovitou impedancí 16 Ohmů.

High-Power Subwoofer s 2× 18" přímo vyzařující s bass reflex konstrukcí. Optimalizovaný pro frekvenční rozsah 25–200Hz. Kompatibilní se všemi L-Acoustics systémy. Pro použití se zesilovači LA8 a LA12X. Vhodný pro touring i pevné instalace.

Modulární touringový rack LA-RAK je základní element nové systémové architektury L-ACOUSTICS, postavený na DSP řízených zesilovačích LA8.

Pro potřeby živého ozvučení nabízí Audio-Technica dvě řady produktů – špičkovou řadu Artist Elite (AE) a dostupnější řadu Artist (ATM).

Všesměrový mikrofon s frekvenčním rozsahem 3Hz až 30kHz. M30 je standardem pro plošná a laboratorní akustická měření. Vyznačuje se velmi vyrovnanou frekvenční charakteristikou a excelentní impulsní odezvou.

Precizně konstruovaný, kardioidní, koherentní HD mikrofon s frekvenčním rozsahem 20Hz až 30kHz. SR30 je nejpřesnější kardioidní mikrofon na trhu. S vysokým frekvenčním rozsahem až do 30kHz zachytí v hudbě neuvěřitelné detaily.

Online recenzenti, špičkoví audio inženýři a další profesionálové z oboru se dlohodobě shodují na tom, že sluchátka Audio-Technica série M poskytují bezkonkurenční kombinaci konstrukčních vlastností a audio kvality.

Nejnovější produkt z řady profesionálních In-Ear monitoring sluchátek nastavuje novou laťku v celém výrobním programu. Sluchátka kombinují 4-měničový systém ve spojení s 3-pásmovým crossoverem, to je řadí na první místo na trhu profesionálních In Ear sluchátek.

FA série využívá nejmodernější technologie a stejně jako všechny In Ear monitory Fisher Amps byla vyvinuta v Německu, kde se i kompletně vyrábí. Fischer Amps In-Ear sluchátka s vysoce kvalitními měniči s vyváženou kotvou (balanced armature) poskytují čistý a vyvážený zvuk.