Hudební divadlo Karlín má největší instalaci L-ISA

Hudební divadlo Karlín prošlo zásadním upgradem zvukového systému a po boku trutnovského UFFa a plzeňské Nové scény DJKT se stává třetí a co do počtu reproboxů zatím největší pevnou instalací imerzivního systému L-ISA značky L-Acoustics v České Republice, a zároveň jednou z nejrozsáhlejších L-ISA instalací na světě.

U muzikálů je hlavní důraz ve zvuku kladen na srozumitelnost zpívaných textů a precizní lokalizaci herců a zpěváků na pódiu. Frontální systém tak čítá 9 clusterů po 5 ks boxů A10i Focus/Wide a dosahuje tak excelentního horizontálního rozlišení i pro přední řady, na které je lidský mozek nejvíce citlivý. Spojení vizuálního a zvukového vjemu umožňuje divákovi vnímat texty a kontext písní, aniž by zvuk vycházel nepřirozeně ze stran, jako v případě L/R systému. S trochou nadsázky se to dá přirovnat ke sledování filmu v cizím jazyce s titulky oproti mateřskému jazyku. Divák má šanci zapomenout, že existuje nějaký reproduktor, který mu zprostředkovává zvuk a soustředí se především na uměleckou hodnotu představení.


Optimálního rozlišení horizontální lokalizace (zelená barva) se nám díky vysokému rozlišení frontálního systému podařilo dosáhnout pro drtivou většinu publika.

Frontální systém je doplněn o 8 zavěšených subwooferů KS21, poskytující dostatečné LF posílení i pro nejnáročnější hudbu v rámci žánru. Přední řady vykrývá 14 ks boxů 5XT napájených diskrétním signálem ve formě tzv. Spatial fillů. Ty stahují vjem vertikální lokalizace dolů na pódium a poskytují prostorový vjem i pro první řadu. V neposlední řadě je systém doplněn o tři patra surround koaxiálních reproduktorů X8 a X12 a jako třešnička na dortu „božský hlas“ umístěný ve stropě. Surround reproduktory umožňují obohatit předsavení o prostorové efekty v rozsahu 360° a emulaci dozvuku ve formě L-ISA Room Engine.

Celý systém je napájen z pouhých osmi 16 kanálových zesilovačů LA7.16i. Amping je tak efektivní jak na spotřebu, tak na zabrané místo. Díky pokročilému managementu zdrojů se žádný zesilovač „nefláká“ a přitom nedochází k přetížení jednotlivých napájecích zdrojů.

Signály pro zesilovače počítá L-ISA Processor II s licencí na 64 kanálů a posílá je po redundantní síti Milan AVB. Signálová distribuce je tak snadno nastavitelná na logické vrstvě a nehrozí chybné zapojení kabelových svazků.

Aby opravdu docházelo k audio vizuálnímu propojení herců na pódiu a jejich zvuku, je nutné pro systém L-ISA herce trackovat. K tomu slouží inovativní K System francouzské značky Naostage a jedná se o jeho pilotní instalaci v ČR. Herci jsou na pódiu sledováni dvojicí 3D vizuálních senzorů Kapta 640 a o zpracování signálů z kamer se stará software Kratos, využívající pokročilé umělé inteligence pro rozpoznávání osob s přesností na méně než 10 cm. Pro zabezpečení bezchybné identifikace jednotlivých herců se využívá rozšíření o RF beacony, takže není třeba herce manuálně přiřazovat audio objektům.Zorné pole dvojice Kapta 3D senzorů

Hudební divadlo Karlín je české hudebně-zábavní divadlo, které si udržuje přední pozici v operetním a muzikálovém oboru. Divadlo sídlí na okraji Karlína poblíž pražské Florence v bezprostřední blízkosti stanice metra Florenc a hlavního pražského autobusového nádraží. Divadlo funguje v rekonstruované budově bývalého varieté, založeného rodinou Tichých.

Související produkty

Top produkt

L-ISA Processor II je licenčně založený procesor pro zpracování prostorového zvuku v reálném čase. Nabízí špičkové objektové míchání pro libovolnou imerzivní audio produkci od nejmenších instalací po největší turné. Nabízí 128 vstupů a až 128 výstupů pomocí AVB nebo MADI protokolů.

Novinka

LA7.16i je 16 kanálový DSP řízený zesilovač určený pro pevné instalace. Integruje L-SMART power management technologii, která v reálném čase řídí zdroje vyžadované napájenými reproduktory. LA7.16i je navržen s ohledem na efektivní řízení vícekanálových aplikací, distribuovaných systémů nebo line source clusterů s nejjemnějším rozlišením.

Novinka

První beaconless automatizované vizuální trackovací řešení založené na pokročilé AI pro rozpoznávání osob na pódiu, které může být zprovozněno během 20 minut.

Reproboxy A15 a A10 z řady ARCS poskytují světově uznávanou zvukovou kvalitu značky L-Acoustics pro publikum od 50 do 5 000 lidí.

Reproboxy A15 a A10 z řady ARCS poskytují světově uznávanou zvukovou kvalitu značky L-Acoustics pro publikum od 50 do 5 000 lidí.

KS21 je kompaktní referenční subwoofer navržený pro rozšíření pásma systémů ARCS A15 a A10. KS21 disponuje jedním přímo vyzařujícím 21" měničem s velkou výchylkou, montovaným uvnitř bass-reflexové ozvučnice.

ProSoundWeb Readers' Choice 2016

Kompaktní live monitor z koaxiální série X od L-ACOUSTICS s rozsahem 60 Hz až 20 kHZ.

ProSoundWeb Readers' Choice 2016

Víceúčelový pasivní reprobox z koaxiální série X od L-ACOUSTICS s rozsahem od 59 Hz do 20 kHz.

ProSoundWeb Readers' Choice 2016

Nejnovější a současně nejmenší člen koaxiální série L-Acoustics 5XT je dvoupásmový pasívní systém, osazený 5“ středobasovým měničem a koaxiálně umístěným 1“ tlakovým driverem. Jmenovitá impedance soustavy je 16 Ohmů.