Philips VARI*LITE a nové vozy ŠKODA – setkání moderních technologií

V polovině prosince loňského roku otevřela v Kosmonosech automobilka Škoda nové Servisní tréninkové centrum (STC), ve kterém se budou konat technická a obchodnická školení pro importéry a prodejce vozů této značky z celého světa. Součástí komplexu je velký kongresový sál s příznačným názvem Vision, kde mohou tvůrci stávajících i teprve se rodících vozů prezentovat své vize a řešení. Pomáhat jim v tom bude nejmodernější audiovizuální a osvětlovací technika, především ozvučovací systémy L-Acoustics 108P a nejmodernější automatizovaná LED svítidla Philips VARI*LITE VLX3 a VLX.

Budova za 8,5 milionů euro se nachází nedaleko sídla společnosti ŠKODA a je jedním z nejmodernějších vzdělávacích center v automobilovém průmyslu vůbec. Se špičkovými technologiemi se zde setkáte na každém kroku – od karosářských dílen přes učebny, školící místnosti nebo místnost pro videokonference, až po již zmíněný velký konferenční a prezentační sál Vision v nejvyšším patře budovy. Díky unikátnímu vybavení nabízí STC mnoho možností využití, hlavním těžištěm však zůstane odborné vzdělávání v oblasti techniky, procesů, řízení, organizace, IT a výroby karoserií. Teoretická a praktická školení může v novém centru absolvovat až 200 osob denně. Jak při slavnostním otevření STC prohlásil Jürgen Stackmann, člen představenstva společnosti ŠKODA za oblast prodeje a marketingu, toto centrum je hlavní základnou servisní ofenzívy příštích let. Podpořil tak slova předsedy představenstva společnosti ŠKODA Prof. Dr. Winfrieda Vahlanda, který zdůraznil, že v návaznosti na prodejní rekord v roce 2011 jsou rozhodujícím faktorem trvalého růstu kompetentní a kvalifikovaní partneři, schopní poskytnout i odpovídající servisní služby. Právě proto je nové Servisní tréninkové centrum důležitou podmínkou pro vytvoření trvale silné a kompetentní servisní sítě a důležitým signálem vzestupu společnosti ŠKODA.

Naše společnost PRO MUSIC s.r.o. se podílela na realizaci inteligentního osvětlení kongresového sálu Vision, který pojme až 245 osob. Původní projekt počítal se scénickým nasvícením vozů umístěných na třech automobilových točnách. Vzhledem k vynikajícím funkčním vlastnostem, dlouhodobé spolehlivosti a použití nejmodernějších LED technologií jsme jako hlavní zdroj světla zvolili automatizovaná svítidla VLX3 z produkce americké společnosti Philips VARI*LITE. Jsou to inteligentní svítidla typu otočná hlava, která jako světelný zdroj používají tři unikátní 120W LED moduly VLX se zakázkovými RGBW čipy a skleněnými homogenizačními hranoly. Kromě jemného nastavení základních barevných složek se VLX3 mohou pochlubit dynamickým nastavením CRI a zoomovací optikou s rozsahem 15 až 55°. VLX „trojek“ je v sále celkem dvacet – šest v kruhu nad každou točnou a dvě na přední svícení v protější části sálu.

Zahajovací prezentace investorovi ukázala, že správně využitá svítidla dovolují mnohem více než jen perfektní scénické osvětlení vozů jako na výstavě. Původní zadání se tak rozšířilo o požadavek na osvětlení, které by zajistilo rovnoměrnou hladinu světla na autech samotných i v jejich blízkosti, a to v barvě denního světla a bez jakýchkoliv stínů. Tyto podmínky, odpovídající světelným podmínkám ve filmových studiích a ateliérech, byly naplněny instalací třiceti čtyřtrubicových svítidel typu Kinoflo s trubicemi s barevnou teplotou 5500° K. Aby bylo možné vozy umístit i mimo točny, byl světelný park rozšířen ještě o čtyři automatizovaná LED svítidla VARI*LITE VLX Wash. Ta jsou funkčně plně kompatibilní s VLX3, mají však o čtyři 120W LED moduly více. Všechna inteligentní svítidla jsou řízena standardním sériovým digitálním protokolem DMX512, a to buď z I-Padu přes systém Crestron nebo pomocí počítače a ovládacího panelu Avolites. Svítidla VARI*LITE VLX3 najdete i v menší prezentační hale s kapacitou až 100 osob a jeden vůz na automobilové točně.

Související produkty

Aktivní 2 pásmový koaxiální reprobox s integrovaným zesilovačem. Osazení 1× 8" a 1× 1,5" reproduktory. 100° kónická směrovost. Integrovaný zesilovač 500W (4Ω – LF) + 250W (8Ω – HF). Vhodný pro touring i pevné instalace.