Philips Vari-Lite VL4000 BeamWash na AC/DC tour „Rock or Bust“ ve Wembley

Už přes 30 let jsou fanoušci AC/DC na live koncertech této rockové legendy zvyklí zažít něco mezi odpálením vysokooktanové výbušné směsí a Velkým třeskem. Ani letošní turné „Rock or Bust“ není rozhodně žádným zklamáním. Výtvarník Ray Winkler spojil své síly s light designérem a vrchním osvětlovačem Patrickem Woodroffem, aby společně převedli nezaměnitelný syrový zvuk AC/DC do výstřední rohaté stage ve stylu „Šíleného Maxe“, úžasně nasvícené klasickým rock and rollovým dvoubarevným světlem. Jeho hlavním zdrojem je více než 60 nových svítidel Philips Vari-Lite VL4000 BeamWash.

Drsný styl Woodroffova designu podtrhuje celkový obraz AC/DC – niterný, přímý rock and roll, reprezentovaný mohutnými a jasnými světelnými paprsky, nakyslými barvami a s beaty perfektně sladěnou prací s intenzitami. Na vystoupeních po celé Evropě přinášel radost více než 60 000 fanoušků každou noc.

„AC/DC pokaždé vyžadují hutné, jasné, velkolepé, přesto však nekomplikované osvětlení a já si myslím, že tentokrát jsme jejich požadavky splnili do posledního puntíku!“ vysvětluje Woodroffe. „Hledali jsme výkonná, jasná světla, která by mohla pracovat zvlášť dobře bez barev. Také jsme chtěli nějaké decentnější efekty, svazky paprsků a nějaké ostře ohraničené bodové zdroje. Vybrali jsme několik svítidel, včetně nových Vari-Lite VL4000 BeamWash a VL3500 Wash. Jejich kombinace nám přinesla drtivou většinu toho, co jsme potřebovali. A to v různých variantách.“

Woodroffe úzce spolupracoval s dlouholetým osvětlovačem AC/DC Cosmem Wilsonem, který na turné zodpovídá za světelnou show. Oba prokázali opravdu velkou odvahu a víru, když specifikovali dosud nevyzkoušené VL4000 BeamWash. „Počet mých AC/DC show se rychle blíží k 700,“ směje se Cosmo, „a kromě tohoto turné jsem zatím vždy jako základní stavební kámen osvětlovacího rigu používal obyčejné reflektory PAR. Jsem ale velký fanda Vari-Lite a přestože VL4000 BeamWash byly v té době ještě nevyzkoušené, Vari-Lite nás ujistil, že je dodá."

Jak Vari-Lite řekl, tak se i stalo a podle Woodroffa i Cosma VL4000 BeamWash fungují brilantně. „Optický systém VL4000 BeamWash je neuvěřitelně dobrý," pokračuje Cosmo. „Používáme je jako wash, pak je ale stáhneme na úžasný profile spot. Nejsem žádný velký příznivec gobů – přiznejme si, AC/DC není zrovna gobo kapela – nicméně, ve vzácných chvílích, kdy goba používáme, pracují opravdu dobře.“

„Ano, jsou to sice velká světla, ale jsou rychlá a dovolují mi změnit vzhled scény během krátkého okamžiku. Také barva je důležitá. Chtěli jsme reprodukovat všechny výstřední a kyselé odstíny se syrovým, téměř analogovým pocitem. Svícení AC/DC je celé o využívání intenzit sladěných s hudbou – chtěli jsme, aby publikum vnímalo teplo, aby cítilo nápor s nástupem kytary a uvolnění s jejím dozníváním."

Osvětlovací systém dodala americká společnost Upstaging a britský Neg Earth. Australská část turné vrcholí 15. prosince koncertem na stadionu Western Springs v Aucklandu. Proslýchá se však, že se turné protáhne až do roku 2016.