Multifunkční Středisko volného času s tou nejlepší AV technologií

Sice už není rok 2006 a na Venuši zatím nelétáme na výlet, ale zato Trutnovské děti si již brzy budou mít kde hrát.

Letos v září se totiž bude v Trutnově otvírat nové sídlo Střediska volného času – místa, kde se budou ve svém volnu scházet nejenom děti, ale i mladí lidé a dospělí. I když je po celé České republice více jak 300 podobných středisek, stavba v Trutnově je velmi unikátní. Pro město jde o jednu z největších investic posledních let, částka na celkovou rekonstrukci se pohybuje přes 200 mil Kč. Zároveň se zástupci Střediska po schůzce s vedením města rozhodli, že chtějí své služby nabízet jinak – lépe, kvalitněji a na špičkové úrovni. A přesně takové projekty máme v Pro Music nejraději. Naší základní myšlenkou bylo poskytnout mladým lidem špičkovou AV technologii, kterou budou moci nejen užívat, ale také podrobně studovat. A kdo ví, třeba díky tomu vyroste v Trutnově nová generace skvělých osvětlovacích techniků nebo zvukových inženýrů.

Rekonstrukcí neprošla jenom samotná budova, ale také přilehlý lesopark. Tam nově vzniklo několik dětských hřišť, venkovní sportoviště, lanový park, odpočinková zóna a také víceúčelový plácek pro pořádání lokálních festivalů, koncertů či trhů. Všechny tyto prostory budou otevřeny široké veřejnosti. A na co všechno se tedy děti a mládež mohou těšit a jaké technologické vychytávky jsou pro ně přichystány?

Divadelní sál

Experimentální divadelní sál je místem, kde se budou scházet nejenom nadějní malí herci a herečky, ale jak jsme již zmínili, třeba i budoucí osvětlovači. A možná se zde budou konat i hodiny fyziky, jelikož si díky přiznaným lanům jevištních tahů mohou děti jednoduše ukázat, na jakém principu funguje například kladka.

Divadelní sál je ozvučen dvojicí dvoupásmových reproboxů L- Acoustics X12, doplněných univerzálním instalačním kompaktním subwooferem SB18i. Odposlech na jevišti řeší dvojice koaxiálních reproboxů X8. Celý systém je napájen jediným zesilovačem L- Acoustics LA4×. Hlavní digitální mixážní pult Yamaha QL1, který nabízí all-in-one řešení pro míchání, zpracování a routing audio signálu, je dovybavena I/O kartami se čtveřicí analogových vstupů a výstupů. Zdrojem audiosignálu je dvojice přehrávačů TASCAM s vestavěnými kartami Dante. Audio systém je mezi livepostem a jevištěm propojen klasicky analogově, po multipárovém kabelu, zakončeným nástěnnými přípojnými místy. Infrastruktura je však navržena tak, aby bylo možné využít i digitální protokol Dante. Pro ozvučení menších akcí mimo divadelní sál je k dispozici ještě mobilní audiosystém s aktivními reproboxy Yamaha DSR112 a klasickým analogovým mixpultem Yamaha MGP12X. Výuka zvukařského řemesla tak může začínat od naprostých základů. 

Mikrofony jsou všechny japonské značky Audio-Technica. Jmenovitě se jedná o dvojici bezdrátových setů s ručními mikrofony ATW3212, kardioidní dynamické zpěvové mikrofony ATM510, víceúčelové mikrofony PRO37 a soupravu mikrofonů pro bicí nástroje MBDk5 řady Midnight Blue stejného výrobce. Součástí mobilního setu jsou samozřejmě kabely, stojany a Di-boxy.

Osvětlení divadelního sálu je kompletně postaveno na divadelních a studiových svítidlech využívajících technologii LED, která jsou upevněna na konzolích nad jevištěm a po obou stranách hlediště. Dvě řady lehkých kompaktních asymetrických RGBW svítidel Selecon PLCYC 1MKII LED slouží k plnobarevnému homogennímu nasvícení ploch nebo horizontu. Pro vypichování detailů jsou k dispozici svítidla Selecon PLFRESNEL1 MKII – špičkové produkty s velmi kvalitním světelný modulem na bázi RGBW LED s navázaným skleněným homogenizačním hranolem a zoomovací optikou zakončenou klasickou Fresnelovou čočkou. To celé je doplněné čtveřicí výkonných plošných bílých svítidel Luxibel B Panel240ww s pevnou barevnou teplotou světla 2700K a velmi vysokým CRI. Všechna jevištní světla jsou osazena nastavitelnými 4-listými klapkami.

Na přední svícení ze sálu slouží levá a pravá dvojice unikátních Fresnel svítidel značky Luxibel, která se pod křídly belgické společnosti AED Group velmi rychle prosazuje na světové trhu. Zde použité modely B EXPO200ww jsou vyladěné přímo pro divadelní provoz, TV a výstavnictví. Produkují neskutečně kvalitní homogenní světlo s barevnou teplotou 3000K, velmi vysokým CRI a vyrovnaným světelným polem s rovnoměrným měkkým okrajem v celém rozsahu zoomu 15° až 45°. Kromě těchto svítidel jsou na bočních konzolích v sále osazeny ještě dva profilové reflektory Selecon PLZS1MKII se zoomovací optikou 24°- 44, čtyřmi nezávislými ořezovými clonami a světelným modulem RGBW LED 120W, barevně kompatibilním s ostatními produkty Philips Selecon. Možnost využití klasických konvenčních svítidel s halogenovými lampami nabízí 6 regulovaných okruhů řízených nástěnnou digitální stmívací jednotkou Strand Wallrack 6×2,5kW.

Celá osvětlovací soustava je řízena moderním kompaktním osvětlovacím pultem ChamSys QuickQ 30, který bude z hlediska ovládání současné mládeži určitě velmi blízký. Jeho rychlé a snadno pochopitelné grafické uživatelské rozhraní s multidotykovým 9,7" displejem a podporou gest je obdobou rozhraní současných smartphonů a tabletů, se kterými pult také díky vestavěnému WiFi adaptéru velmi snadno a efektivně komunikuje. Během přípravy samotné instalace přinesl výrobce svítidel Selecon upgrade firmware, který nyní umožňuje využití protokolu RDM. Aby se trutnovská mládež učila s těmi nejnovějšími technologiemi, byla infrastruktura pro přenos řídícího signálu DMX operativně upravena tak, aby bylo možné RDM naplno využívat. Pro mobilní aplikace a výuku klasického divadelního svícení slouží malý osvětlovací pult Strand 200+ 12/24.

Sportovní hala a taneční sál

Středisko volného času samozřejmě nabízí spoustu možností sportovního vyžití. A aby mělo každé sportovní utkání tu správnou atmosféru, je potřeba kvalitní zvuk. Hlavní systém pro ozvučení hrací plochy a tribuny tvoří čtyři instalační reproboxy Yamaha IF2112 s vyzařovací charakteristikou 90×90°, napájené jediným zesilovačem Yamaha PX10. Typickou vlastností použitých reprosoustav je konzistentní a plynulá fázová charakteristika, díky které zde nedochází k problémům s fázovými interferencemi. Zesilovače série PX zase kombinují vysoký výkon s inteligentním procesingem a jednoduchým, intuitivním setupem.

Signál z Bluetooth CD přehrávače Denon DN-300Z MKII a bezdrátového systému Audio-Technica ATW1322 je míchán mixážní jednotkou Bell ZX 3MS. Reproboxy a zesilovač stejné řady jako ve sportovní hale jsou použity i ve velkém tanečním sále. Tentokrát se však jedná o model IF2112M s vyzařovací charakteristikou 90×50° a výkonově odpovídající zesilovač PX8. Pro lektory tanečních kroužků jsou připraveny bezdrátové systémy Audio-Technica ATW3110B s lehkými a pohodlnými hlavovými kardioidními mikrofony ATM75cW.

Multimediální sál pro instruktory

Během projektu se myslelo nejen na děti a mládež, důležité bylo poskytnout kvalitní zázemí i těm, kteří to budou mít vše na starosti. V klubu instruktorů je z důvodu posuvné dělící příčky použita dvojice identických systémů Yamaha se subwooferem VXS 10SW a dvěma satelitními boxy VXS 5 v bílém provedení. Oba systému mohou pracovat společně jako jeden celek nebo nezávisle, každý zvlášť.

Recepce a kavárna

Ve veřejných objektech je technologické propojení jednotlivých prostor zásadní. Pokud se v nich navíc pohybují děti, je kvalitní systém hlášení obzvláště důležitý a může rychle pomoci třeba v případě, kdy se dítě ztratí z dohledu. Proto byl takový systém navržen a instalován také ve Středisku volného času. Jeho srdcem je 100V ústředna Bell ZX406 dovolující směrovat hlášení až do šesti volitelných zón. Hlášení se odbavuje z recepce, kde je umístěn přepážkový mikrofon Audio-Technica ATUC-M43H, zapojený do základny AT 8666 RSP. Celý systém hlášení je zcela nezávislý na lokálním ozvučení jednotlivých prostor a využívá vlastní 100V reproduktory.

Foyer, kavárna, terasy a toalety mají společnou ozvučovací soustavu založenou na digitálním matrix procesoru Yamaha MTX3 se dvěma externími nástěnnými ovládacími panely Yamaha DCP 4V4s pro vzdálené ovládání hlasitosti a výběr zdrojů signálu. Nástěnné boxy VXS 5 ve foyer, kavárně, na terase a na schodišti jsou spolu s vestavnými stropními reproduktory VXC4 na WC napájeny jediným 8-kanálovým instalačním zesilovačem Yamaha XMV 8140, na kterém byly nastaveny příslušné tovární presety. Matrix i zesilovač jsou nainstalované v technické místnosti, kam také ústí veškeré kabelové trasy pro AV.

Ve Středisku bude přes léto probíhat zkušební provoz a své dveře otevře veřejnosti v září. A my už se nemůžeme dočkat, až se naše technologie budou naplno využívat a přinášet radost a inspiraci.