DiGiCo SD7 jako hlavní hvězda Grammy Awards 2019

V únoru se v Los Angeles konalo tradiční předávání cen Grammy Awards 2019 a digitální konzole SD7 od DiGiCo byly již po šesté centrem audio mixingu.

Konzole dodala, stejně jako v minulých ročnících, firma ATK Audiotek. Jedna SD7 byla umístěna na FOH, další dvě konzole s redundantním enginem pak na monitorech obou stagí.

Tým zvukových inženýrů byl složen z uznávaných špiček v oboru. Ron Reaves a Mikael Steward se starali o FOH, monitory na pravé stage míchal Tom Pesa, na levé pak Michael Parker.

„SD7 je pro účely mé práce na Grammy Awards tou nejlepší volbou“, říká Ron Reaves, již po sedmnácté hlavní zvukař Grammy. „Celý večer je hudebně velmi rozmanitý, jeden žánr střídá druhý. Konzole SD7 nám umožňují vytvořit jednu velkou šablonu pro celou show, kterou můžu již během zkoušek individuálně přizpůsobovat pro každého zpěváka či kapelu. V průběhu samotné show jsme pak připraveni na každé jednotlivé vystoupení.

V průběhu ceremonie Reaves využíval pouze ekvalizaci a efekty přímo z pultu. „Fakt, že jsem nemusel používat jiný externí procesing mě umožnil soustředit se během přímého přenosu na to nejdůležitější – na hudbu,” říká Reaves. Co také na konzoli oceňuje je, že mu poskytuje robustní platformu, díky které lze rychle namíchat prakticky cokoliv. Tím pádem může být připravený na jakékoliv změny, které v živém přenosu mohou nastat. „A věřte mi, že ty vždycky nastanou“ dodává.

Stejně jako v minulých letech, Parker i Pesa sdíleli pro monitory čtyři SD-Racky umístěné v backstage. Letos však poprvé použili další dva paralelně připojené SD-Racky, poskytující přímý přístup na předzesilovače pro FOH. „Ty byly připojené přes MADI. Při zachování 48kHz vzorkování jsme měli k dispozici každý celý rack pomocí pouze jednoho páru kabelů,“ říká Jeff Peterson, systémový designer společnosti ATK. Další čtveřice SD-Racků byla vyhrazena pro výstupy. Pro Toma Pesu byl letošní ročník Grammy již dvacátým. Pár týdnů před tím zvučil umělecká vystoupení v poločase Super Bowlu, který každoročně patří k nejsledovanějším v americké televizi. Tam si vystačil „pouze“ s konzolí SD5. „SD řada konzolí od DiGiCo je prostě ideální pro velké akce, a právě SD7 se stala standardem pro show s různorodými uměleckými vystoupeními jako je Grammy Awards.“

Tento rok byly SD7 obzvláště užitečné a to proto, že se ve velkém množství používaly jak klasické wedge odposlechy, tak in-ear monitory. Například Dolly Parton používala in-eary, které míchal Mike Parker, její kapela se plně spoléhala na bedny. „Na konzoli jsme mohli zamíchat 12 stereo in-earů společně s 16 wedgi, takže jsme byli připraveni na jakoukoliv kombinaci, kterou si umělci přáli“

Společnost ATK, která dodává techniku pro Grammy již šestým rokem, nedávno pořídila šest konzolí DiGiCo – dvě SD7, dvě SD5 a dvě SD10 doplněné o 14 SD-Racků.