L-Acoustics letí u NFL týmu Arizona Cardinals

Listopad 2016: Arizona Cardinals, tým americké Národní fotbalové ligy se na svém domovském univerzitním stadionu ve Phoenixu může pochlubit novým ozvučovacím systémem založeným na L-Acoustics K2. Stadion byl postaven v roce 2006 v duchu nejmodernějších trendů, najdete tu mimo jiné otevíratelnou střechu, nebo v době svého vzniku unikátní hrací plochu s přírodním trávníkem, kterou je možno kompletně vysunout mimo budovu.

Se snahou stálého zlepšování úrovně zážitku pro fanoušky koresponduje i významný upgrade zvukového systému, který si Arizona Cardinals připravili na začátek sezony 2016, jehož jádrem je pevná instalace zavěšených clusterů s L-Acoustics K2. Systém instalovala firma Pro Sound & Video.

„Chceme na stadionu fanouškům poskytovat atmosféru světové úrovně“ říká prezident Arizona Cardinals, Michael Bidwill. „Velkou část celkového dojmu ze zápasu tvoří audio-vizuální stránka a Cardinals si plně uvědomují důležitost takové investice. Upgrade byl nejen skvěle přijat našimi fanoušky, ale zároveň udržuje univerzitní stadion ve Phoenixu na špičce mezi těmi nejlepšími sportovišti v zemi.“

Během posledních 10 let se na stadionu podle Jamieho Gillespieho, systémového audio technika Arizonských Cardinálů, nároky na hudební reprodukci rapidně zvýšily. Vedení stadionu i týmu vždy hledají řešení, které obstojí i v budoucnu. I když má stadion k dispozici masivní systém trussů, je nutné počítat s umístěním těžkého video clusteru pro zápasy NCAA Final Four, naplánovaných na rok 2017. Východiskem z této situace je právě lehký a výkonný systém L-Acoustics K2. „Box K2 váží pohých 123 liber, ale svým výkonem i dosahem se řadí do stejné třídy, jako boxy vážící až dvakrát tolik“, říká Jamie a dodává „Síla a srozumitelnost K2 umožnila pokrýt i horní sedadla i bez potřeby dalších delay prstenců, nutných u předchozího systému.“

Pomocí 3D modelovacího softwaru L-Acoustics Soundvision byli Cardinals schopní navrhnout jednodušší a výkonnější systém, složený z 10 zavěšených clusterů: osm závěsů po 13 boxech K2, každý doplněný o čtyři subwoofery K1-SB a dva závěsy po devíti K2 pro koncovou zónu, což dohromady čítá 122 boxů K2 a 32 boxů K1-SB. Systém dále doplňuje tucet ARCS Wide použitých na vykrytí horních sedadel v severní části stadionu a osm koaxiálních boxů X8 pro vykrytí „stínu“ pod hlavní výsledkovou tabulí. Hrací plocha je vykryta čtyřmi závěsy po čtyřech boxech L-Acoustics Kara, zavěšených za čtyřmi z hlavních clusterů. Slouží především pro představení roztleskávaček a další aktivity, odehrávající se na hrací ploše. Celý systém pohání 81 DSP řízených zesilovačů LA8.

„Cílem návrhu bylo pokrýt prostor od spodní až po horní zadní řadu diváků z jednoho místa a to bez potřeby delay boxů. K2 se tohoto úkolu zhostila skvěle,“ poznamenává viceprezident Pro Sound & Video David Shoemaker, který vedl realizaci projektu. „Šířka pásma dostupná u boxů K2 zároveň poskytuje velké množství použitelných nízkých frekvencí, které s pomocí K1-SB eliminovaly nutnost používat pozemní subwoofery. Tento setup je pro ozvučování stadionů velmi vhodný a poskytuje neporovnatelný výkon.“ Pro venkovní živé eventy, stejně jako vnitřní události a shromáždění mají navíc Arizona Cardinals k dispozici dva tucty boxů Kara.

Navzdory tomu, že tento projekt představuje jednu z největších pevných instalací v historii L-Acoustics, celý systém byl instalován na místě během pouhých čtyř týdnů od podání oficiální objednávky. „Časový harmonogram instalace byl velmi agresivní, " vzpomíná Shoemaker. "Naše hlavní obava byla, zda L-Acoustics dokáže dodat 122 boxů K2 v šibeničním termínu, kterým se staly Copa America Games. Byli jsme naprosto ohromeni, když L-Acoustics dokázalo celou zásilku dodat najednou, což nám dalo dostatek času postavit dočasný systém pro tuto událost světového měřítka, stejně jako čas na přípravu permanentního zavěšeného rigu.“

Gillespie vzpomíná, že ve chvíli, kdy visel permanentní systém s dostatečným předstihem před otevřením sezóny, všem spadl obrovský kámen ze srdce. „Cardinals vždy investovali do jejich AV systémů a toto je další z příkladů“, dodává. „Proto také univerzitní stadion ve Phoenixu hostoval tak široké množství událostí a volba L-Acoustics systému se ukázala jako skvělá. Dění na stadionu se točí okolo zážitku fanoušků a audio systém stadionu je jeho nedílnou součástí.“ souhlasí Shoemaker, „Systém L-Acoustics K2 se ukázal jako zásadní upgrade stadionu. Srozumitelnost je výjimečná, pokrytí je celoplošné a konzistentní napříč všemi sedadly a s dostatečným headroomem. Všechny odezvy byly velmi pozitivní a jsme rádi, že můžeme být součástí úspěchu tohoto systému.“

Více informací o Arizona Cardinals a univerzitním stadionu ve Phoenixu najdete na www.azcardinals.com a www.universityofphoenixstadium.com.

Související produkty

Top produkt

K2 je 3-pásmový aktivní full-range element WST® line source systému s měnitelným zakřivením a nastavitelnou horizontální směrovostí. Obsahuje 4 vstupní sekce: 2 LF a 1 MF s jmenovitou impedancí 8 Ohmů a 1 HF s jmenovitou impedancí 16 Ohmů.

Top produkt

Léta zkušeností s technologií WST a nejnovější výzkumy L-ACOUSTICS ® jsou základem Line source K1, určeného pro svůj bezprecedentní výkon pro ozvučení venkovních festivalů a koncertů na stadionech.

ARCS WIDE je dvoupásmový pasívní WST Line Source Systém, osazený 12“ LF měničem a 3“ tlakovým driverem. Je navržen pro zajištění širokého zvukového pokrytí při použití menšího počtu reproboxů. Může být kombinován ve „WIFO“ hybridních clusterech, které umožňují práci v prostorově složitějších aplikacích.

ProSoundWeb Readers' Choice 2016

Kompaktní live monitor z koaxiální série X od L-ACOUSTICS s rozsahem 60 Hz až 20 kHZ.

Špičkové zesilovače s vestavěným DSP, networkingem a vzdáleným monitoringem. Špičkové 24bit převodníky, 130dB dynamický rozsah, 32bit SHARC DSP. 4 kanálový zesilovač 4× 1800W/4. Systém ochrany reproduktorů L-DRIVE.